Každá záhrada by mala okrem okrasnej funkcie spĺňať aj tú úžitkovú. Nie je nič lepšie, ako dopestovať si vlastné plody, ktoré vám najviac chutia. Ovocné kríky do záhrady zároveň prinášajú farbu, vôňu a chuť. Na drobné ovocie nájdeme vždy miesto či už v malej záhrade alebo na terase či balkóne.
Arónia
Arónia je drobné ovocie s vysokým obsahom vitamínu C, železa a antioxidantov, práve preto priaznivo pôsobí na imunitu a srdcovo-cievny systém človeka. Je vhodná na spracovanie v podobe džemov, sirupov, kompótov či vína. V našich podmienkach je mrazuvzdorná a odolná voči chorobám a škodcom. V záhrade má taktiež dekoratívnu funkciu vďaka bielym kvetom na jar a sfarbujúcim sa červeným listom na jeseň.
Černice
Patria medzi nenáročné ovocie, ktoré je na záhrade jednoduché dopestovať. Výhodou černíc je podobne ako u malín postupné dozrievanie, vďaka čomu môžete plody zbierať až niekoľko týždňov. V súčasnej dobe je veľké množstvo druhov, medzi ktorými nájdete aj beztŕňové varianty vhodné na záhradu s deťmi či domácimi miláčikmi. Taktiež obsahujú množstvo vitamínov (vitamín A, C, E, K) a minerálov (vápnik, železo, horčík, zinok,...) a posilňujú tak imunitný systém.
Čučoriedky
Toto fialové drobné ovocie patrí k jedným z najzdravších s vysokým obsahom karoténov, vlákniny, vitamínu C a vápnika. Sú vhodné napríklad pre diabetikov, kedže mierne znižujú hladinu cukru v krvi. Pomôžu pri črevných a žalúdočných ťažkostiach, taktiež priaznivo vplývajú na močové cesty a obličky. Plody sa spracovávajú do džemov, kompótov či sirupov a ako sušené sú vynikajúce v podobe čaju.
Egreše
Egreše sú u nás obľúbeným ovocím, pestovaným v stromčekovej alebo kríkovej forme. Výhodou stromčekových kultivarov je potreba menšieho priestoru pre ich rast, avšak plodia menej ako kríková forma. Plody sú tmavo až svetločervená, žlté či zelenožlté s jemným ochlpením alebo bez neho. Rovnako ako u černíc existujú aj beztŕňové kultivary vhodné do záhrad s deťmi. Vďaka obsahu vitamínov, minerálov, omega 6 a omega 3 kyselín priaznivo vplývajú na imunitný systém. Spevňujú cievny systém, podporujú trávenie a udržujú zdravý krvný tlak.
Maliny
Tento nenáročný druh ovocia je jedným z najčastejších v našich záhradách. Plody malín môžu mať červenú, žltú či čiernu farbu a farbivo obsiahnuté v malinách patrí medzi najväčšie antioxidanty. Čím je farba malín sýtejšia, tým je koncentrácia farbiva vyššia. Obsahujú množstvo vitamínov (vitamín A, B1, B2, C, E, K) a minerálov (draslík, fosfor, vápnik, horčík,...) a pôsobia pri horúčkovitých a zápalových ochoreniach. Môžete si vybrať medzi jeden krát rodiacimi či dva krát rodiacimi (remontantnými) druhmi.
Muchovníky
Tento stále obľúbenejší ovocný ker spĺňa v záhrade hneď niekoľko funkcií. Vďaka bohatému kvitnutiu či mnohokmeňovým formám esteticky dopĺňa kompozíciu záhrady, zatiaľ čo chutné fialové plody sú úžitkovými. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov a svojim tvarom a farbou pripomínajú čučoriedky. Na jeseň skrášľuje záhradu svojim sfarbením a je vhodný do jedlých živých plotov vo forme kríkov alebo ako solitéra v podobe menšieho stromu.
Rakytník
Liečivá rastlina, ktorá v jednom plode dokáže pokryť dennú dávku vitamínu C pre človeka. 100 g plodov obsahuje až 400% ODD vitamínu C, čo je až 15-násobne viac ako citrusové plody. Konzumácia surových plodov môže byť vďaka kyslosti nepríjemná, preto je lepšie ich šťavu pomiešať so sladkou jablkovou či hroznovou. Vďaka obsahu vitamínov a minerálov chráni pred vznikom rakoviny, je protizápalový a udržuje zdravý zrak či srdce. Pri spracovaní sú častými oleje, tinktúry, sirupy, šťavy, marmelády a čaje. Rakytník patrí medzi cudzoopelivé rastliny, preto je potrebná ako samičia, tak samčia rastlina.
Ríbezle
Ríbezle sú taktiež jednými z najpestovanejších druhov ovocí v našich záhradách. V našich podmienkach patria k najodolnejším a najvytrvalejším červené ríbezle, avšak poznáme biele aj čierne druhy. Ich pestovanie je nenáročné a vybrať si môžete z kríkových aj stromčekových foriem. Ríbezľa je síce samoopelivá, ale prítomnosť ďalších druhov dokáže zvýšiť jej plodnosť. Približne 40 bobuliek ríbezlí dokáže naplniť dennú dávku vitamínu C pre človeka. Posilňujú imunitný systém a produkciu hormónov, podporujú funkciu srdca a svalovú činnosť. Plody sú vhodné zjesť ako čerstvé, ale taktiež v podobe lekvárov, sirupov, kompótov či štiav.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kam sadiť drobné ovocie ?
Každý druh vyžaduje určité vhodné stanovisko výsadby, avšak všeobecne sa jedná o slnečné stanovisko, chránené pred vetrom či mrazom. Vyhovujú skôr humózne pôdy s dostatkom živín s mierne kyslou alebo neutrálnou reakciou. Ovocie môžeme sadiť do voľnej pôdy v rámci rodinných záhrad či do vyvýšených záhonov na terasách a balkónoch.
Správna doba výsadby?
Vhodná doba výsadby je na jeseň, v tomto období majú rastliny ešte dostatok času na zakorenenie sa do zimy a využívajú zimné zrážky. Pred výsadbou je vhodné zastrihnúť korene a nadzemnú časť pre podporenie ďalšieho rastu.
Správna starostlivosť počas roka ?
Všetko drobné ovocie potrebuje počas roka dostatočnú a pravidelnú zálievku. Typickým znakom je plytké korenenie, a preto nemusia vydržať dlhotrvajúce suché obdobia. V jarnom a jesennom období je dôležité prihnojovanie správnymi hnojivami určenými na konkrétny typ ovocia. Dôležité je aj strihanie, pričom každý druh vyžaduje iný typ strihu a je dôležité si ich naštudovať. Pokiaľ sa počas roka objavia škodcovia či choroby, je potrebné rastlinu postriekať vhodnými chemickými alebo bio postrekmi.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
V našom Záhradnom centre ALBA nájdete okrem vyššie spomínaných druhov aj mnohé ďalšie (Driene, Figy, Goji, Jahody, Kiwi, Viniče, Zemolezy či Brusnice). Neváhajte a prídte si vybrať vaše obľúbené, veľmi radi Vám pri výbere pomôžeme!